České kampeličky jsou opět středem zájmu. Největší z družstevních záložen Metropolitní spořitelní družstvo, které má přes deset tisíc členů, je zavřené.

Vrchní státní zastupitelství mu na konci týdne zablokovalo účty, a kampelička tak nemůže vyplácet vklady. Na účtech byla zadržena více než miliarda korun.

Problémy má i další velká družstevní záložna WPB Capital. S ní zahájila Česká národní banka minulý týden správní řízení. Detaily a důvody nechce zatím centrální banka zveřejňovat.

Kampelička podle svého vyjádření dočasně nepřijímá nové členy, vklady a ani nebude poskytovat nové úvěry. 

Podle informací Asociace družstevních záložen, která má 12 členů, stouply v minulém roce vklady členů o 47 procent na 33,7 miliardy korun. O více než polovinu se také zvýšil počet členů kampeliček, nyní jich mají zhruba 70 tisíc. 

 

 





HNPeníze

 



 

Srovnání nabídek finančních produktů za velkoobchodní ceny. Sjednejte si online či



po telefonu s garancí cen.



 

 



 



>> Vstupte



 

 



Družstevní záložny lákají hlavně na vyšší úročení na spořicích a termínovaných účtech, než jaké nabízejí klasické banky. Těm konkurují i díky nižším poplatkům za své služby. 

Na druhou stranu nabídka služeb je u kampeliček menší, určené jsou jen pro členy družstva a na rozdíl od bank nedisponují rozsáhlou pobočkovou sítí. 

Zároveň oproti bankám vykazují družstevní záložny o několik procent nižší kapitálovou přiměřenost a vyšší podíl nesplácených úvěrů. 

Pojištěné jsou vklady do 2,6 milionu korun

Klienti záložen by se ale neměli bát o své vklady. Ty jsou stejně jako u bank pojištěny do 100 tisíc eur (zhruba 2,6 milionu korun). Pokud by nemohla družstva vyplatit vklady, byly by vyplaceny z Fondu pojištění vkladů. Ten ke konci června minulého roku spravoval 24 miliard korun. 

Jak se bude dál situace okolo dvou zmíněných kampeliček vyvíjet, není jasné. WPB Capital k tomu na svých webových stránkách píše, že stávající opatření považuje za dočasné. Také vedení Metropolitního spořitelního družstva věří, že brzy obnoví provoz.

Velká vlna krachů kampeliček proběhla na přelomu tisíciletí, kdy se rychle snížil jejich počet z více než 120 na zhruba 70. O úspory v nich přišly tisíce lidí. Naposledy skončila minulý rok družstevní záložna Unibon, která byla tehdy čtvrtou největší kampeličkou v Česku a jíž tehdy odebrala licenci ČNB.