Do snížené desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty by měly patřit jen přesně vyjmenované potraviny. Jsou to chléb, mléko bez ostatních mléčných výrobků, brambory, syrová a nezpracovaná zelenina, nezpracované ryby, dětská mléčná výživa a potraviny pro pacienty s cukrovkou a dalšími metabolickými problémy.

U ostatního zboží a služeb se má sazba DPH podle plánu koaličních stran od roku 2012 sjednotit na 20 procentech. Uvedl to ministr financí Miroslav Kalousek.

"Tímto by dodatečný odhadovaný výnos DPH činil při přeřazení ostatních položek do základní sazby 20 procent asi 58 miliard korun," řekl ministr.

Zároveň upozornil, že současně by se změnil zákon o rozpočtovém určení daní. To by zajistilo, aby byl celý dodatečný výnos z daně použit pouze k účelům důchodové reformy.

Nečas: Jednotná DPH již příští rok

K termínu zavedení jednotné DPH ve výši 20 procent, na kterém se ve čtvrtek shodli ekonomičtí ministři, se v pátek vyjádřil premiér Petr Nečas. Podle něj by měl souviset se zavedením důchodového pilíře.

"To znamená, že by to bylo buď od 1. ledna 2012, nebo od 1. ledna roku 2013," řekl Nečas. Osobně však preferuje první datum.

Anyltici již vypočítávají konkrétní dopady sjednocení DPH. Z výpočtů analytika ČSOB Petra Dufka vyplývá, že výdaje každého Čecha by se měly zvýšit o 250 až 300 korun měsíčně. U důchodců, kteří utrácejí především za bydlení a potraviny, by podle něj měl být dopad do výdajů ještě vyšší.

"Z kusých informací se dá říct, že by zdražily zhruba necelé dvě třetiny potravin a položky spojené s bydlením. Když zjednodušeně propočítáme dopad na současné výdaje, tak by se celkově jednalo o částku navíc ve výši 250 až 300 korun na osobu a měsíc," uvedl Dufek. Inflaci by změny v DPH podle něj i odhadů dalších analytiků měly zvýšit o zhruba dva procentní body.

Opozice je proti vyšší DPH

Na sjednocení sazeb DPH se dohodli ve čtvrtek ekonomičtí ministři koaličních stran. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Se sjednocením sazeb DPH v pátek vyjádřily nesouhlas opoziční strany. ČSSD uvedla, že tento krok je pro ni nepřijatelný a bude proti němu bojovat. Je to nejvyšší zvýšení daní od roku 1993, upozornil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Sjednocení daně bude znamenat prudké zdražení životních potřeb včetně bydlení a tepla," uvedl Sobotka. "Je to nespravedlivé opatření a ve sněmovně a v Senátu uděláme vše pro to, aby nebylo přijato," dodal.

 



Neplatíte zbytečně moc? 


Porovnejte si na HNPeníze nabídky finančních produktů za velkoobchodní ceny. Sjednat si je můžete online či po telefonu s garancí cen.


>> Vstupte


 

KSČM varovala před skokovým zvýšením cen řady výrobků a služeb za situace, kdy klesly platy ve veřejné sféře a v soukromé téměř stagnují. Komunisté by zavedli progresivní zdanění a s DPH by nehýbali. Snížená sazba by podle nich mohla do budoucna ještě klesnout, případně by Česko mohlo s Evropskou unií vyjednat možnost zavedení třetí, nulové sazby, do níž by mohly být zahrnuty potraviny a léky.

Věci veřejné uvedly, že rodinám s dětmi má být sjednocení DPH na 20 procentech kompenzováno slevou na dani. Důchodcům bude ještě před zahájením penzijní reformy mimořádně valorizován důchod. Sleva na dani z příjmu na dítě by se měla podle poslance Martina Vacka zvýšit o 3000 korun za rok, to je na 14 604 korun.

Podle propočtů VV by se mělo zvýšení DPH u rodiny se dvěma dětmi projevit zhruba 500 korunami za měsíc, tedy 6000 ročně. Zvýšení slevy by jí to mělo vrátit.

U důchodců je podle VV dohodnuta mimořádná valorizace, která pokryje zvýšení nákladů. Výši valorizace, její formu a termín Věci veřejné neuvedly.