Ženy pospíchají s uzavřením životního pojištění. Už jen do konce prosince totiž pojišťovny mohou rozlišovat v cenách pojištění mezi muži a ženami. Díky menším rizikům u žen pro ně zatím vychází životní pojištění výrazně výhodněji. Od příštího roku si ale připlatí o desítky procent navíc.

Evropský soudní dvůr ale rozhodl, že pojišťovny nesmí v cenách dělat rozdíly podle pohlaví a sazby se tak na konci roku sjednotí. To se projeví hlavně u životního pojištění, které v některých případech pro ženy podraží až o 80 procent. Nejvíc se zdražení promítne u starších žen. Naopak muži si trochu přilepší. 

"Ze strany žen sledujeme za posledních několik měsíců rostoucí zájem o životní pojištění. Zatímco dříve bylo dominantním tématem spíše u mužů, nyní se mezi nimi zájem srovnává," uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Také další pojišťovny jako Uniqa, Aegon či ČSOB Pojišťovna potvrzují, že s blížícím se zdražením přichází podstatně víc klientek, které chtějí sjednat životní pojištění. "Nárůst v počtu smluv oproti minulému roku je bezmála 20 procent," potvrdil Václav Bálek z pojišťovny Allianz. 

Nové nařízení a srovnání tarifů bude platit od 21. prosince letošního roku. Pojišťovny AEGON a Uniqa umožňují uzavření životního pojištění za současných nižších cen pro ženy už jen do 20. listopadu, ostatní dávají klientům čas ještě o měsíc déle.

Čekají přitom, že poptávka ještě ke konci roku dál stoupne. "Většina lidí řeší tradičně své záležitosti na poslední chvíli, očekáváme tedy zvýšený zájem zejména v listopadu a v první polovině prosince," doplnila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. 

Některé pojišťovny se snaží na dosud spíše "mužský" produkt přilákat ženy prostřednictvím reklamních kampaní. Například ČSOB pojišťovna rozjela kampaň Dámy, výhodnější už to nebude, Allianz připravila nový speciální web, který se věnuje životnímu pojištění žen. Uniqa se je snaží oslovit hlavně na pobočkách.

 



Porovnejte pojištění


Každá druhá pojistka je v cizině sjednána online. Zjistěte proč a zda se to vyplatí i Vám.



>> Průvodce pojištěním


 

Rozdíl mezi dnešními a blížícími se "bezpohlavními" tarify je skutečně podstatný, v řádu desítek procent, a to zejména u některých nejfrekventovanějších pojišťovaných rizik.

Například pětačtyřicetiletá žena za klasickou pojistku pro případ smrti a následky úrazu a invalidity s cílovou částkou jeden milion korun doplněnou o pojištění trvalých následků úrazu s cílovou částkou nyní platí měsíčně 1200 korun. Nově bude muset platit měsíčně téměř 2200 korun. Naopak mužům mírně životní pojištění zlevní.

Zákaz používat pohlaví jako faktor, který hraje roli v určování cen pojistného, začne platit od 21. prosince letošního roku. Kdo uzavře smlouvu za současných podmínek a nebude v budoucnu měnit například rozsah smlouvy smlouvy, zůstane jeho tarif stejný.

"Pokud by si však chtěl například příští rok zvýšit pojistnou částku, bude se pojistné počítat již dle nových sazeb," upozornil Tomáš Zavoral.

Letos si tak kvůli blížícímu zdražení sjedná životní pojištění podle odborníků více žen, než bylo v minulosti běžné. 

Zástupci některých pojišťoven také přiznávají, že kvůli rapidnímu růstu cen čekají, že ženy budou příští rok uzavírat méně nových smluv. "Ano, to se dá předpokládat, ale mělo by to být jen ve střednědobém horizontu," dodal Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. 

Také v České pojišťovně předpokládají, že životní pojištění zůstane dál hlavně doménou mužů. "O konkrétním vyčíslení dopadu tzv. unisex sazeb si však v tuto chvíli netroufáme spekulovat," doplnil Tomáš Zavoral.

Vedle toho v Kooperativě nečekají, že by od příštího roku zájem výrazně poklesl. Společnost proto chce zpřehlednit svou nabídku, aby neodradila případné zájemkyně.  

"Spíše si budou ženy ještě pečlivěji vybírat rizika, která si pojistí. Tím také mohou korigovat cenu pojištění. Proto v rámci přípravy na "unisex" mimo jiné zpřehledníme naše produktové portfolio, takříkajíc využijeme této nutné revoluce k "zametení si před vlastním prahem"," uvedl Milan Káňa z Kooperativy.