Rodinné rozpočty zatěžuje růst cen a mzdová stagnace, a mnoha lidem tak zbývá méně volných peněz, ale vklady domácností i tak rostou. Ukazuje to nová statistika ČNB.

Od ledna do srpna domácnosti zvýšily své úspory o 41,5 miliardy korun na skoro 1,7 bilionu korun. I když lidé do bank přinesli méně peněz než před rokem, vklady domácností se za osm měsíců zvýšily o 2,5 procenta, zatímco dluhy jen o 1,7 procenta. Vloni ve stejném období bylo tempo růstu vkladů a úvěrů podobné, kolem 3 procent.

Naposledy rostly úvěry víc než vklady v prvním krizovém roce 2009.

Zájem o termínované vklady klesá

Nejistota ohledně dalšího vývoje ovlivňuje způsob, jak lidé spoří. Peníze přibývají víc na účtech, odkud se dají bez sankce vybrat.

Na netermínovaných účtech, kam patří běžné a spořicí účty, už leží 57,5 procenta všech bankovních vkladů a jen od začátku roku na ně přiteklo dalších 64 miliard korun.

Naopak objem termínovaných vkladů se snížil skoro o 23 miliard. Vývoj také potvrdil přesouvání peněz na spořicí účty.

Klesající obliba termínovaných vkladů souvisí také s jejich úročením. Například průměrný úrok na vkladech nad dva roky spadl v srpnu pod 2 procenta ročně, a je tak menší než na spořicích účtech, které nabízejí nové banky, ale i některé další, například UniCredit Bank.

Zadlužování zpomaluje

Zadlužení domácností sice letos do srpna nabobtnalo o dalších 19 miliard na 1,115 bilionu korun, ale tempo se zpomaluje. Ve stejném období před rokem vzrostly dluhy Čechů zhruba o 30 miliard a v roce 2009 dokonce skoro o 70 miliard korun. Navíc rostou jen úvěry na bydlení, ty spotřebitelské kvůli obavám lidí z budoucnosti klesají.

Lepšímu vývoji nenahrávají ani úroky spotřebitelských půjček. Zatímco průměrné úroky na úvěrech na bydlení, zahrnující hypotéky, tak i úvěry ze stavebního spoření letos klesly a v srpnu se pohybovaly na 4,72 procenta ročně, spotřebitelské půjčky zdražují.

V srpnu průměrný úrok půjček na nákupy dosáhl 14,5 procenta ročně. V případě splatnosti do jednoho roku to bylo dokonce 19,3 procenta.

Na poslední snížení sazby ČNB na 0,25 procenta některé banky jako například ČSOB, Komerční banka nebo Raiffeisenbank reagovaly v předstihu zlevněním hypoték. Od pondělí mírně snížila úrok na spořicím účtu Air Bank ze 2,5 na 2,4 procenta ročně. Podle bankovního experta Petra Kříže z PwC nebude ale reakce dalších bank nijak velká.