Zatímco firmy už zřejmě mají to nejhorší z krize za sebou, na domácnosti teprve začíná plně doléhat. Lidí, kteří se dostávají do problémů se splácením, přibývá. A zároveň s tím se roztáčí i byznys firem, které na tom dokážou vydělávat. Pro mnohé z nich bude letošek rekordním rokem.

Z nárůstu zájmu o služby pro předlužené lidi letos těžily banky i nebankovní sektor.

Přínos některých služeb, jako jsou oddlužení nebo výplaty exekucí, hodnotí však finanční poradci jako sporný. Mnohdy jde jednoznačně o nevýhodné nabídky a jejich poskytovatelé se pohybují na hraně zákona. "Čím je situace dlužníků zoufalejší, tím snáze podlehnou nevýhodné nabídce. Zájem o takové služby je dán především nízkou informovaností a důvěřivostí. S jejich oběťmi se ve své práci setkávám stále častěji," řekl tajemník Exekutorské komory Jiří Prošek.

Firmy jdou i po domech

Rekordní tržby letos zaznamenaly takzvané oddlužovací agentury, jež dlužníky lákají na to, že jim za úplatu v řádu několika tisíců korun vyjednají s věřitelem nižší měsíční splátky. V dlužníkovi vyvolají dojem, že se postarají o veškeré komplikace. Stačí, když začnou oddlužovací firmě všechny splátky posílat na účet, ta si část nechá a rozposílá je věřitelům. Banky ale tvrdí, že s těmito firmami nespolupracují, na dohody s nimi nepřistupují. Dlužníci se tudíž problémům nevyhnou.

Největší oddlužovací firma, Asterie, letos téměř zdvojnásobila své tržby na 45,7 milionu korun. "V příštím roce očekáváme zhruba stejný nárůst, navíc chceme rozšiřovat svých 20 kanceláří do dalších okresů," řekl šéf firmy Zdeněk Bučko. Expanzi má podle jednatele Radima Liona v plánu i druhá největší oddlužovací firma – FL Consult.

Na trhu se v posledních měsících objevila i řada firem, které nabízejí "vyplacení z exekuce". Firma slíbí, že za dlužníka vše vyřídí. Stačí jí podepsat plnou moc a svůj dluh pravidelně splácet. "Podmínky smlouvy jsou však takové, že firma dlužníka nakonec připraví naprosto o vše, co vlastní," říká ředitel svitavského exekutorského úřadu Petr Šimek.

Tyto firmy účtují při sebemenším porušení podmínek penále nebo uplatňují zástavu nemovitosti. V jejich hledáčku jsou tedy hlavně dlužníci s nemovitostí. Každý den projíždějí katastr, a pokud zpozorují poznámku o exekuci, dlužníka přímo kontaktují.

Podobně fungují i někteří poskytovatelé půjček "na cokoli", kteří si proti půjčce v řádu desítek tisíc korun nechávají podepsat zástavu nemovitosti. Často za nimi stojí realitní kanceláře.

Lidé slučují své půjčky

V posledních letech vzrostl byznys i bankám a nebankovním společnostem, které nabízejí konsolidaci úvěrů. Ta umožní předluženým lidem sloučit všechny půjčky do jediné s delší splatností a snížit tak pravidelné měsíční splátky i poplatky.

Rostoucí zájem potvrdila většina oslovených institucí. Například GE Money Bank sloučila v posledních dvou měsících 1,4 miliardy korun, což bylo o 11 procent více než vloni. Nárůst potvrdila i Komerční banka a s produktem výrazně bodovala rovněž mBank, jež v posledním čtvrtletí letošního roku poskytla na konsolidačních půjčkách plných 42 procent objemu celého roku. U nebankovního Cetelemu si letos sloučilo úvěry dvakrát více lidí než vloni. Raiffeisenbank zaznamenala boom v loňském roce a letos už cítí mírný útlum.

 

Problémy s dluhy má stále víc Čechů