V červenci se zastavil pokles úrokových sazeb hypoték na historických minimech. Místo dalšího snížení překvapivě stouply průměrné sazby na tři procenta. Zatímco o měsíc dřív byly na 2,95 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování ukazatele.

Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Ten sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Podle analytiků ale není zastavení poklesu úrokových sazeb znamením, že budou nyní hypotéky zdražovat. "Z tohoto pohledu je to nevýznamná událost," řekl analytik Fincentra Josef Rajdl. 

Za růstem průměrné sazby stojí změna tržních podílů ve sjednaných úvěrech mezi největšími bankami. Víc lidí si v červenci sjednalo hypotéky u bank s vyšší úrokovou sazbou, což se pak v konečném průměru Hypoindexu projevilo jeho nárůstem. Samotné sazby u bank se přitom příliš neměnily. 

Mírný růst průměrné úrokové sazby podle odborníků neznamená razantní obrat ve vývoji cen hypoték. Jedná se zatím spíš o dočasný výkyv než nový trend. 

"Po nových prognózách ČNB, která předpovídá konzistentní pokles krátkodobých tržních úrokových sazeb na nulovou úroveň ve zbytku letošního roku, se naopak otevírá prostor pro případný další pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů a další útok na historická minima," uvedl Jiří Sýkora ze Swiss Life Select. 

Letní prázdniny se podepsaly i na sníženém zájmu o hypoteční úvěrování. Banky poskytly 8770 hypotečních úvěrů v objemu přes 14 miliard korun. To znamená meziměsíční pokles o 17,4, respektive 18,5 procenta. Meziročně si ale trh polepšil o 55,6 procenta.

 



Srovnání hypoték


Porovnejte si hypotéky na trhu a ušetřete na splátkách. Jednoduše on-line porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku.



>> Spočítat cenu hypotéky


 

Přestože počet ani objem hypotečních úvěrů poskytnutých na refinancování banky nezveřejňují, za červencovými výbornými výsledky jsou prý patrné stopy úvěrů na splacení starších hypoték.

Nižší průměrná výše úvěru, která v červenci byla 1,6 milionu korun, souvisí se stagnací realitního trhu i s poklesem cen nemovitostí, díky čemuž si lidé mohou půjčit nižší úvěr. Dalším důvodem je právě refinancování. Domácnosti, které mění banku, refinancují pouze zůstatkovou část jistiny, a tudíž čerpají úvěr nižší o již uhrazené splátky jistiny.