Hlavně starší lidé si na podomní prodejce hodně stěžovali. Vysvětluje tajemník městského úřadu v Šumperku Petr Holub důvod, proč ve městě od začátku prosince zakázali tento typ prodeje.

"Chodí v panelácích od dveří ke dveřím a hlavně starší lidé nemají moc šancí se tomu bránit," říká Holub. 

Šumperk přitom není ojedinělý případ.  Již zhruba dvě desítky měst podomní prodej služeb a zboží zakázaly a další je chtějí napodobit.

Svými vyhláškami chtějí hlavně zabránit nekalým praktikám a klamání lidí, které často provázejí podomní prodej elektřiny a plynu. S tím souhlasí i Holub. "Nejčastější byly problémy právě s prodejci energií," dodává. 

K podobnému kroku se chystají i další města. "Na popud občanů jsme se rozhodli podomní prodej od začátku ledna příštího roku zakázat," potvrzuje starosta Blanska Lubomír Toufar. 

Ačkoli zástupci oslovených obcí se shodují, že jde hlavně o preventivní opatření a policisté nebudou pátrat po podomních prodejcích, pokud si na ně někdo bude stěžovat a nahlásí konkrétní případ, policie zakročí. Za porušení vyhlášky hrozí pokuty ve výši 40 tisíc až 200 tisíc korun. 

Svaz na ochranu spotřebitelů krok vítá, ale upozorňuje, že ani takové opatření není spásné. "Sice to je zakázané, ale jakmile si člověk někoho takového pustí do bytu a nějakou smlouvu s ním podepíše, nezmění to nic," upozorňuje Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje. 

Zákaz podomních prodejců zvažují také v Ostravě a Zlíně. Na konci listopadu jej zavedli ve Vsetíně a již delší dobu funguje v Brně, Chebu, Břeclavi a Jablonci nad Nisou. 

Prodejci zkoušejí různé triky, jak lidi, většinou seniory, mezi dveřmi bytu oklamat a namluvit jim výhodnou změnu dodavatele energií. Například tvrdí, že ČEZ zkrachoval, a lidé tak musí rychle podepsat novou smlouvu, nebo budou odpojeni od elektřiny. O dalších tricích a nátlaku takových prodejců jsme psali více zde

"Nemůžeme házet všechny podomní prodejce do stejného pytle. Bohužel na první pohled je pro neznalého člověka velmi těžké odlišit odborníka od podvodníka. Doporučujeme věnovat dostatečnou pozornost pročtení předložených dokumentů a srovnání předložené nabídky s ostatními, například na internetu," říká Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.

Na podomní prodejce upozorňuje na svých webových stránkách také Energetický regulační úřad. "Apelovali jsme na alternativní dodavatele, aby se řídili zákony," říká k tomu mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová. Podle ní v poslední době počet stížností na nekalé praktiky mírně klesá.

Ještě v prvním čtvrtletí roku úřad evidoval okolo třech tisíc stížností a podnětů, nyní je jejich počet zhruba o tisícovku nižší.