V Česku působí devět penzijních fondů. Od začátku příštího roku se ale změní a nebudou už moci nabízet penzijní připojištění se stejnými podmínkami jako dnes.

Kdo tedy chce mít jistotu, že jeho fond ani krátkodobě neprodělá, a nechce přijít o možnost výběru části naspořených peněz po 15 letech, měl by si ještě do konce listopadu uzavřít penzijní připojištění. Jenže podle čeho vybrat penzijní fond?

Investiční strategie současných fondů jsou velmi podobné. Kvůli tomu, že se nesmí ani krátkodobě dostat do minusu, investují fondy velmi opatrně a konzervativně, většinou do státních dluhopisů. 

To pak vede k nízkému zhodnocení uložených peněz a většina penzijních fondů tak sotva dokáže pokrýt růst inflace. 

Přesto i v porovnání výnosů rozdíly jsou. Minulý rok se v tomto ohledu nejlépe dařilo penzijnímu fondu Allianz, který dosáhl zhodnocení 2,69 procenta. Naopak nejslabší výsledek vykázal Generali PF, jen 0,3 procenta.

Vládní koalice nakonec reformu penzí prosadila. Tady je 22 klíčových otázek a odpovědí- čtěte ZDE

Češi se derou o státní podporu. Ve velkém zvyšují své příspěvky na penzijní připojištění- čtěte ZDE

Při výběru penzijního fondu je ale potřeba nespoléhat se jenom na výsledky z posledního roku, jedná se o dlouhodobou investici, a důležitější tak jsou výsledky jednotlivých fondů za delší období. I v tomto směru mají současné fondy obdobné výsledky (pozn. AEGON PF působí kratší dobu, teprve od roku 2007).

Zhodnocení penzijních fondů

název penzijního fondu 2011  pět let od založení fondu
AEGON PF 1,6 2,76 2,76
Allianz PF 2,69 2,94 3,96
AXA PF 1,47 1,43 4,92
ČSOB PF Stabilita 1,71 1,41 4,62
Generali PF 0,3 2,18 5,23
ING PF 2,1 1,38 5,04
PF České pojišťovny 1,5 1,46 4,58
PF České spořitelny 2,07 1,84 4,0
PF Komerční banky 2,0 1,48 4,46

zdroj: Asociace penzijních fondů ČR

Samotné dobré výsledky z minulých let ale nejsou žádnou zárukou, jak se bude fondům dařit v budoucnu. Mohou tak sloužit hlavně jako prvotní vodítko a důležité je srovnávat dlouhodobější výsledky.

Jen výnosy nestačí 

Kromě samotného zhodnocení uložených peněz klientů penzijních fondů je tak potřeba vybírat i podle dalších faktorů. 

Hlavním z nich jsou náklady budoucích období. Ty ukazují, kolik peněz zbývá fondu zaplatit z dosud neuhrazených provizí z prodejů připojištění, například za provize zprostředkovatelů pojištění. 

"Náklady příštích období jsou často opomíjeným ukazatelem. Ty musí penzijní fond do budoucna splatit a půjdou tak na úkor jeho výnosů. Čím vyšší budou náklady příštích období v porovnání s počtem účastníků, tím teoreticky horší výsledky může fond vykazovat v budoucnu," vysvětluje Jan Macek ze společnosti Rentia. Nejlépe v tomto ohledu vychází Generali Penzijní fond, naopak nejslabší výsledek má AXA PF.

Náklady příštích období

název fondu náklady příštích období v mil. Kč počet klientů v tisících
AEGON PF 342,72 102,3 
Allianz PF 370,66 328,8
AXA PF 463,94 438,9 
ČSOB PF Stabilita 268,84 695,7 
Generali PF 54,0 66,7 
ING PF 294,68 384,2 
PF České pojišťovny 378,17 1167,6 
PF České spořitelny 145,49 946,3 
PF Komerční banky 218,2 516

zdroj: Asociace penzijních fondů ČR

Dalším kritériem, podle nějž vybírat penzijní fond, je kapitálová přiměřenost. Ta poměřuje celkový majetek fondu s vklady klientů. Mezi kapitálově nejsilnější patří penzijní fond ČSOB a Allianz, naopak nejslabší je PF Aegon. 

Čtvrtým nástrojem při hledání vhodného fondu je potom podíl celkových nákladů fondů očištěný o náklady na provize a průměrný vklad klientů. 

Nejefektivnější jsou z tohoto pohledu PF České spořitelny a PF Allianz. Na opačné straně žebříčku je znovu penzijní fond Aegon a Generali. 

 

 



Srovnání penzijního připojištění


Zvažujete penzijní připojištění? Tady si můžete jednoduše a online porovnat výkonnost všech penzijních fondů a uzavřít připojištění s tím nejvýhodnějším.  



>> Spočítat penzijní připojištění


 

 

 

Kdo se rozhodne ještě do konce listopadu uzavřít penzijní připojištění, měl by si dobře rozmyslet, kolik peněz si bude na něj posílat. Od prvního ledna se totiž změní pravidla pro státní příspěvky a posune se hranice, od které bude na státní příspěvek nárok. Kdo na něj bude chtít dosáhnout, musí si ukládat alespoň 300 korun měsíčně, pak dostane 90 korun od státu. 

Zvyšuje se ale i státní příspěvek, zatímco nyní posílá maximálně 150 korun měsíčně, od příštího roku se maximální výše státního příspěvku navýší na 230 korun měsíčně. Ten získají ti, kteří si budou spořit alespoň tisíc korun měsíčně. 

Při sjednávání penzijního připojištění je důležité nezapomenout na výsluhovou penzi. "To je jedna z věcí, která bude v novém systému chybět a která umožňuje výběr části naspořených peněz po 15 letech," vysvětluje Jan Macek.