Domácnosti a podniky si příští rok znovu připlatí za elektřinu kvůli dotacím obnovitelných zdrojů. Vláda totiž ve středu schválila návrh, který počítá se zvýšením dotací o sedm miliard korun, stát ale zároveň sníží svůj příspěvek.

O změně vládního nařízení informovala vicepremiérka Karolína Peake. Podle předběžných odhadů kvůli novému nastavení pravidel elektřina pro domácnosti zdraží od dvou do čtyř procent. Lidé si tak připlatí v průměru několik set korun ročně.

"Podle mých propočtů by se v průměru mohla cena elektřiny pro domácnosti zvýšit o přibližně tři procenta, což pro nejběžnější tarif znamená vyšší roční náklady o cca 400 korun," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. V případě větších domácností s vyšší spotřebou budou samozřejmě náklady na elektřinu vyšší.

"Konkrétní zdražení bude záviset také na nastavení dalších parametrů ceny ze strany Energetického regulačního úřadu a na tom, jakého obchodníka a jaký tarif ta která domácnost využívá," dodal Hatlapatka.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba sice připustil, že podpora obnovitelných zdrojů je vysoká a zatěžuje tuzemský průmysl, ale doplnil, že jde o dědictví z minulosti. Šance na obrat tak nejspíš nepřichází v úvahu.

Roční podpora obnovitelných zdrojů se má podle nového vládního nařízení zvýšit o 7,2 miliardy korun na skoro 43 miliard. Stát zároveň sníží částku, s jejíž pomocí kompenzuje zdražování elektřiny. Ta klesne ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy korun.

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. Bez státní podpory by to činilo zhruba 700 korun. Nyní však státní podpora po dvou letech klesá, a příspěvek na obnovitelné zdroje tak příští rok vzroste na zhruba 590 Kč/MWh.

 



Srovnání dodavatelů elektřiny


Jednoduše a online porovnejte ceny všech dodavatelů elektřiny a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším.



>> Spočítat cenu elektřiny


 

Vedle regulované části ceny elektřiny, kam spadají právě poplatky na obnovitelné zdroje, tvoří druhou polovinu ceny silová elektřina. Ta se vyvíjí podle nabídky a poptávky na trhu a letos klesala. Nebýt tedy obnovitelných zdrojů, cena elektřiny pro konečné spotřebitele mohla v příštím roce podle odborníků klesat či alespoň stagnovat. 

Domácnostem letos elektřina zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let. Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce regulátor od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům. Ekologové tento záměr kritizují.